Ladataan ilmoitusta
Pääkirjoitus 26.3.2025 06:00

Kumpi joka toinen sinä olet äänestäjänä?

Lauttakylän toimitus

81 prosenttia.

Niin iso osa kunta- ja aluevaalimediat 2025 -tutkimuksen vastaajista aikoo käyttää vaalikoneita erittäin tai melko todennäköisesti. Uutismedian liiton teettämän tutkimuksen mukaan kokeilunhaluisimpia ovat alle 45-vuotiaat sekä vihreiden ja vasemmistoliiton kannattajat.

Avoimen lähdekoodin vaalikonealustaa viime vuoden eurovaaleihin kehittänyt Kalle Järvenpää kannusti tuolloin käyttämään useampaa vaalikonetta. Lisäksi hän innosti vastamaan myös tiettyihin teemoihin erikoistuneiden toimijoiden koneisin, oman kiinnostuksen mukaan.

Vaalikonetta käyttävälle äänestäjälle kyse voi olla leikistä, mutta ehdokkaille vastaaminen on totista työtä. Esimerkiksi Ylen vaalikoneeseen on vastannut 51 huittislaista ehdokasta, kaikkiaan Huittisissa on 87 ehdokasta. Huittislaisia aluevaaliehdokkaita Ylen koneessa on 17, kaikkiaan Huittisista on ehdolla 26.

Huittislaisten puolueiden yhteisestä vaalitapahtumasta informoineet ehdokkaat totesivat, että vastausvaihtoehdon valinta voi vaalikoneessa olla yksinkertaista, mutta perustelujen kirjoittaminen ei niinkään. Yksi ehdokkaista totesi ajan puutteen takia jättäneensä perustelut väliin, toinen totesi kirjoittaneensa ihan tajunnanvirtaa.

Vaalikonekäyttäytymistä tutkiva Veikko Isotalo toteaa Ylen verkkosivujen haastattelussa vaalikoneen hyväksi puoleksi sen, että ”ei tarvitse etsiä valtavia määriä muuta tietoa ehdokkaista verkkosivuilta tai sosiaalisesta mediasta, vaan voi jopa suoraan vaalikoneesta poimia mielipiteet ja valita näin ehdokkaansa”.

”Viime vuosina äänestysprosenteissa ei ole ollut ylpeilemisen aihetta. Huittisissa prosentti oli edellisissä aluevaaleissa 48,7 ja kuntavaaleissa 54,9. Noin joka toinen jätti oikeutensa käyttämättä.”

Tutkija Isotalo mainitsee ehdokkaan valinnan tai valintapäätöksen vaihtamisen lisäksi vaalikoneiden tehtäväksi äänestämisintoon vaikuttamiseen.

Äänestysprosentin kasvattamisessa kaikki keinot ovatkin tarpeen. Viime vuosina prosenteissa ei ole ollut ylpeilemisen aihetta. Huittisissa äänestysprosentti oli edellisissä aluevaaleissa 48,7 ja kuntavaaleissa 54,9. Noin joka toinen jätti oikeutensa käyttämättä.

Toivottavasti Lauttakylä-lehden verkkosivun aiotko äänestää -kyselyn tulos olisi uutta suuntaa antava: 66,7. Joka tapauksessa vaaleilla vaikutetaan arjen asioihin, jokapäiväiseen elämään.

LUE MYÖS Demokratia loksauttaa maksuportin auki

Lue lisää

Paikalliset uutiset diginä - nyt vain 78 e/vuosi.

Tilaa