Ladataan ilmoitusta
Huittinen 19.9.2023 15:45Tilaajille

Satavuotias kipinän sytyttäjä – Lauttakylän Luja kasvattanut tukun menestyneitä urheilijoita

Lauttakylän Luja on kasvattanut tukun urheilijoita, jotka ovat menestyneet niin kotimaan pääsarjoissa kuin kansainvälisillä kilpakentillä.

Lujan puheenjohtaja Jaakko Kemppi (vas.), kunniapuheenjohtaja Matti Lähteenmäki ja juhlatoimikunnan puheenjohtaja Kaisa Teerikoski odottavat seuran satavuotisjuhliin runsaaasti osallistujia. Kuva: Satu Ojala
Lujan puheenjohtaja Jaakko Kemppi (vas.), kunniapuheenjohtaja Matti Lähteenmäki ja juhlatoimikunnan puheenjohtaja Kaisa Teerikoski odottavat seuran satavuotisjuhliin runsaaasti osallistujia. Kuva: Satu Ojala
Satu Ojala

Lauttakylän Luja juhlii lokakuussa satavuotista taivaltaan. Seuran urheilutoiminta alkoi jo ennen sen perustamista, kun suojeluskuntataustaiset lajia harrastaneet pikajuoksijat halusivat päästä mukaan piirinmestaruuskisoihin, mutta seura piti olla ja sillä nimi. Seuran nimeksi keksittiin vauhdissa Lauttakylän Luja. Myöhemmin voitokkaiden kisojen jälkeen pidettiin seuran perustava kokous.

Tilaajalle

Haluatko lukea koko artikkelin?

Artikkeli on luettavissa Lauttakylä-lehden tilaajille. Voit tilata myös vuorokauden lukuoikeuden kaikkeen lauttakyla.fi sisältöön 3 eurolla.

Voit uusia aiemman tilauksesi käden käänteessä kirjautumalla ensin OmaLauttakylä-palveluun omalla tunnuksellasi.

 

Lue lisää

Paikalliset uutiset diginä - nyt vain 72 e/vuosi.

Tilaa